Aktualności


02.05.2022

Firma EDBAD  pracownia doradczo-badawcza Maciej Mroczek na zlecenie gminy Sulechów, Biura Pełnomocnika ds. Uzależnień realizuje "Diagnozę Lokalnych Zagrożeń Społecznych "

Badania te posłużą do opracowania dokumentu pt.” Diagnoza Lokalnych Zagrożeń Społecznych w gminie Sulechów”.
W związku z tym prosimy o uzupełnienie ANONIMOWEJ ANKIETY, która pomoże w przygotowaniu istotnych dokumentów, służących rozwiązywaniu problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy naszej gminy.

Poprzez przygotowany specjalny link, wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość wypełnić anonimową ankietę bezpiecznie w swoim domu. Ankietę można wypełnić za pośrednictwem telefonu komórkowego, komputera, czy innych urządzeń elektronicznych, które posiadają dostęp do Internetu.

Przekazywane przez Państwa informacje pozwolą nam głębiej zdiagnozować i określić skalę problemów występujących wśród mieszkańców gminy.

W związku z powyższym prosimy o kliknięcie w link :

https://sulechowspol.webankieta.pl/ i wypełnienie ankiety.

 

Ankieta składa się z 81 pytań i aby ją wypełnić potrzebują Państwo mniej niż 10 minut czasu.

 

01.06.2021

Wznawamy indywidualne porady specjalistów w Biurze Pełnomocnika ds. Uzależnień. Zapisy telefoniczne 68 410 94 95.

15.04.2021

Dziś jest Światowy Dzień Trzeźwości.

15 kwietnia obchodzimy światowy dzień trzeźwości, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o zrezygnowanie w tym dniu ze spożywania alkoholu.

Szacuje się, że obecnie około 2,3 miliarda osób na całym świecie pije alkohol. Według PARPA statystyczny Polak wypił w 2019 roku niemal 9,8 litra napojów alkoholowych w przeliczeniu na 100 proc. alkohol. Z danych tych wynika, że spożycie w 2019 r. było najwyższe od 1993 r., czyli odkąd sięgają statystyki. 

Według Nielsena w 2020 roku Polacy wydali na alkohol niemal 40 miliardów złotych, czyli o 7 proc. więcej niż w poprzednim  roku.

Mogła doprowadzić do tego m.in. pandemia i domowa izolacja. Głód kontaktów międzyludzkich sprawił, że mimo obowiązujących obostrzeń wiele osób decyduje się np. na spotkania towarzyskie i zakraplane domówki.

Podstawowym aktem prawnym w Polsce regulującym problematykę tzw. alkoholową jest ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z ustawą napój alkoholowy to produkt przeznaczony do spożycia, zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości w Polsce jest zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych: osobom: do lat 18 i jeżeli sprzedawca lub podający napoje alkoholowe ma wątpliwości, co do pełnoletności kupującego, ma on prawo zażądać  okazania dokumentu stwierdzającego wiek klienta; osobom, których  zachowanie wskazuje, że są w stanie nietrzeźwości; oraz na kredyt i pod zastaw.

Złamanie przez sprzedawcę każdego z tych zakazów jest przestępstwem, za które, oprócz  sankcji karnych, może być odebrane zezwolenie na sprzedaż  napojów alkoholowych.

09.04.2021

Informujemy, że zostało podpisane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025 (Dz. U. poz. 642) i w dniu 8 kwietnia 2021 r. opublikowano je w Dzienniku Ustaw (https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000064201.pdf).

18.01.2021

Weż udział w programie edukacyjnym w zakresie problemu narkomanii

Wykłady dla lekarzy, pedagogów oraz specjalistów:

https://narkomania.edu.pl/

04.01.2021

Audycja nt. aplikacji mobilnych PARPA dla osób pijących alkohol szkodliwie oraz uzależnionych od alkoholu

LINK DO AUDYCJI

https://www.radiokrakow.pl/audycje/pierwszy-krok/aplikacje-e-pop-oraz-m-wsparcie/

 

11.05.2020

Spotkania AA w dobie pandemii

Wspólnota Anonimowych Alkoholików informuje osoby, które poszukują pomocy w zdrowieniu z uzależnienia od alkoholu, że istnieje możliwość kontaktów i spotkań z członkami AA za pośrednictwem telefonu oraz Internetu.

W czasie trwającego stanu epidemii i izolacji społecznej, wspólnota Anonimowych Alkoholików udostępnia wszystkim zainteresowanym otrzymaniem pomocy w radzeniu sobie z problemem alkoholowym, możliwość spotkań telefonicznych i online.

Informację na ten temat można uzyskać poprzez:
* infolinię 801 033 242,
* czat online dostępny na stronach http://aa.org.pl oraz https://aa24.pl
* na stronie https://aa24.pl/pl/mityngi-on-line lub https://www.aa-mazowsze.pl/

 

25.04.2020

Dziś ważny Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (ang. Parental Alienation Awareness Day) – nieformalne międzynarodowe święto, obchodzone od 2006 corocznie 25 kwietnia, zapoczątkowane przez kanadyjską organizację Parental Alienation Awareness Organization (PAAO).

Celem dzisiejszego dnia jest Znaczenie uświadomienie społeczeństwu problemu negatywnych skutków działań prowadzących do wywołania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem.

Alternatywny tekst z opisem obrazu.

 

15.04.2020

15 kwietnia Światowy Dzień Trzeźwości.

Dołączamy się do życzeń Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej z okazji Światowego Dnia Trzeźwości!

Wszystkim współpracownikom, pracownikom różnych instytucji, ale również przedstawicielom organizacji pozarządowych, wszystkim ludziom, których sercom bliska jest sprawa trzeźwości wiele sił i pogody ducha!

Jesteście potrzebni!

Na ten jeden dzień zrezygnujmy z tradycyjnej lampki czerwonego wina dla odstresowania czy małego piwa!
Oczywiście zachowujmy trzeźwość codziennie, nie tylko w połowie tego miesiąca !
Pamiętajmy, że alkoholizm jest jedną z poważnych chorób, a także głównym źródłem dysfunkcji społecznych, przemocy i przestępstw !!!

Pracownicy Biura Pełnomocnika ds. Uzależnień

 

02.04.2020

Rzućmy wyzwanie kwarantannie! Zamknięcie ludzi w domach stało się szczególnym wyzwaniem dla osób uzależnionych. Utrudnione korzystanie ze wsparcia, samotność, niepokój i lęk powodują - jak mówi wiele osób - „ciśnienie, które trudno wytrzymać”. Więcej informacji na temat akcji: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=9976191

Rzućmy wyzwanie kwarantannie! Zamknięcie ludzi w domach stało się szczególnym wyzwaniem dla osób uzależnionych. Utrudnione korzystanie ze wsparcia, samotność, niepokój i lęk powodują - jak mówi wiele osób - „ciśnienie, które trudno wytrzymać”. Więcej informacji na temat akcji: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=9976191

#nakwaranntannieniepiję

Alternatywny tekst z opisem obrazu.

01.04.2020

Na zlecenie PARPA, w Instytucie Psychiatrii i Neurologii powstała aplikacja telefoniczna mWSPARCIE skierowana do pacjentów placówek leczenia uzależnień. Aplikacja zawiera cztery komponenty: monitorowanie abstynencji, monitorowanie i radzenie sobie z pragnieniem picia, motywowanie i wspieranie. mWSPARCIE jest bezpłatna i prosta w obsłudze – do pobrania pod linkiem:

https://play.google.com/store/apps/details…

Aplikacja jest nadal w fazie testowania (projekt badawczy kończy się w grudniu) ale już można z niego korzystać. Jeśli potrzebują Państwo instrukcji korzystania z aplikacji prosimy o kontakt mailowy z zespołem badawczym pod adresem: mwsparcie@gmail.com

 

Żródło:Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

30.03.2020

Zarówno palenie jak i picie alkoholu może obniżyć Twoją odporność i pogorszyć Twoje samopoczucie. Ze stresem poradzisz sobie zajmując się aktywnościami, które sprawiają Ci przyjemność - czy to film, czy książka, praca w ogrodzie, zabawa z dziećmi, czy z psem. Zadzwoń do swoich bliskich, pomyśl o osobach, które potrzebują wsparcia.

Wskazówki na czas epidemii. Dbajmy również o psychikę

 

Żródło: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

 

13.03.2020

Informujemy że wszystkie spotkania z terapeutami, psychologiem, mediatorem , grupami AN i grupą Samopomocową Kobiet zostają odwołane.

Szczegółowe informacje pod tym linkiem :

https://ops.bip.sulechow.pl/bipkod/23570090

Życzymy Państwu dużo zdrowia. Pracownicy Biura Pełnomocnika ds. Uzależnień.

 

27.11.2019

Szanowni Państwo,

Publikujemy apel Towarzystwa Trzeźwości Transportowców o zachowanie trzeźwości na drodze w okresie świątecznym, któremu towarzyszy wzmożona aktywność kierowców.

http://www.parpa.pl/images/file/201911250848.pdf

 

10.10.2019

Szanowni Państwo
informujemy o rozszerzeniu w roku 2019 zakresu usług MEDIATORA.

Dyżury MEDIATORA będą odbywać się w Biurze Pełnomocnika ds. Uzależnień, ul. Jana Pawła II 52 w Sulechowie w 2 i 4 czwartek miesiąca  od godziny 15.00 do godziny 20.00 w pokoju 129 (wejście od strony Zboru)

12.09.2019

Szanowni Państwo,

informujemy że 23.09.2019 roku w ramach GMINNYCH DNI PROFILAKTYKI odbędzie się konferencja pt:

Przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii w Gminie Sulechów. Przedstawienie wyników Diagnozy Lokalnych Zagrożeń Społecznych

09.00-10.00 OTWARCIE KONFERENCJI

Przywitanie uczestników: Burmistrz Wojciech Sołtys

Wystąpienie Pełnomocnika ds. Uzależnień w Sulechowie

Wystąpienie Członka Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na temat zadań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

10.00-12.00 Sesja I

Wydatkowanie środków w ramach gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych- wykład

Moderator: Jacek Popów

Certyfikowany trener w zakresie realizacji szkoleń, warsztatów i prelekcji dotyczących przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, szeroko pojętej profilaktyki.

MODUŁ DLA RADNYCH, SOŁTYSÓW, PEDAGOGÓW ORAZ DYREKTORÓW SZKÓŁ

12.00-12.30 Przerwa

12.30-14.00 Sesja II

Przedstawienie wyników Diagnozy Lokalnych Zagrożeń Społecznych w Gminie Sulechów

Moderator: Jacek Popów- Przedstawiciel Oficyny Profilaktycznej (realizator lokalnych badań społecznych wśród młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Gminy Sulechów)

MODUŁ DLA RADNYCH, SOŁTYSÓW, PEDAGOGÓW ORAZ DYREKTORÓW SZKÓŁ

14.00-14.30 Przerwa

14.30-16.30 Sesja III

„Programy profilaktyczne dla szkół rekomendowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – przegląd i omówienie ”-wykład

Moderator: Jacek Popów

Certyfikowany trener w zakresie realizacji szkoleń, warsztatów i prelekcji dotyczących przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii, szeroko pojętej profilaktyki.

MODUŁ DLA PEDAGOGÓW, DYREKTORÓW SZKÓŁ oraz wszystkich zainteresowanych tematyką profilaktyki szkolnej

16.30-17.00 ZAKOŃCZENIE I PODSUMOWANIE KONFERENCJI

 

Koordynator zadania Anna Maria Lechki

 

12.09.2019

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy 20.09.2019 r o godzinie 16.00 na piknik profilaktyczny w ramach GMINNYCH DNI PROFILAKTYKI dla dzieci z gminy Sulechów organizowany w ramach zadania publicznego pt. „Na równoważni cz. III” zleconego Chorągwi Ziemi Lubuskiej Związku Harcerstwa Polskiego, z siedzibą w Zielonej Górze, Hufiec Babimojsko-Sulechowski ZHP przez Gminę Sulechów-Biuro Pełnomocnika ds. Uzależnień.

Piknik odbędzie się na terenie zielonym przed budynkiem Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zboru.

Między innymi zapraszamy na atrakcje:

 • zamki dmuchane
 • Zumba
 • malowanie twarzy
 • alko-gogle
 • narko-gogle
 • porady dietetyka
 • stoiska słodkich przekąsek
 • porady trenera personalnego
 • zabawy integracyjne i plenerowe
 • nauka pomocy przedmedycznej
 • zorganizowane animacje

Piknik jest organizowany wraz z Komisariatem Policji w Sulechowie, Żandarmerią Wojskową, Nadleśnictwem Sulechów, Polskim Czerwonym Krzyżem i Strażą Pożarną.

 

11.09.2019

Szanowni Państwo,

informujemy iż Biuro Pełnomocnika ds. Uzależnień przeprowadziło w dniach 19-25 sierpnia 2019 roku kampanię informacyjno-profilaktyczną dla sprzedawców napojów alkoholowych.

Zadanie zlecono Ośrodkowi Profilaktyki Społecznej z Krakowa.

Krótka notatka ze sprawozdania

https://ops.bip.sulechow.pl/bipkod/22017472

 

20.05.2019

 

Szanowni Państwo,

informujemy iż, Gmina Sulechów zawarła umowę z Oficyną Profilaktyczną z Krakowa na sporządzenie diagnozy problemów społecznych na naszym terenie. Diagnoza posłuży stworzeniu programu profilaktycznego na najbliższe lata.

W związku z tym w szkołach na terenie gminy, wśród mieszkańców oraz u niektórych sprzedawców napojów alkoholowych pojawią się ankiety diagnostyczne - w pełni anonimowe. Bardzo prosimy o współpracę i wypełnienie ankiet, co pomoże rozpoznać problemy w zakresie uzależnień i problemów społecznych mieszkańców naszej gminy.

Wyniki badań opublikujemy.

 

 

08.03.2019

Szanowni Państwo,

informujemy że 07.03.2019 r. zostało opublikowane zaproszenie do składania ofert na zadanie pt. PRZEPROWADZENIE DIAGNOZY LOKALNYCH PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH. Link poniżej:

https://ops.bip.sulechow.pl/bipkod/20572688

Zapraszamy do składania ofert.

                                                                                                                                                                                       Pracownicy Biura Pełnomocnika ds. Uzależnień

 

28.01.2019

Szanowni Państwo,

zawiadamiamy iż od 2019 roku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulechowie działa LOKALNY PUNKT POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM, który działa w każdy wtorek w godzinach 13.00-17.00 w pokoju nr 101

Wszystkich potrzebującyh tej formy pomocy serdecznie zapraszamy.

Pracownicy Biura Pełnomocnika ds. Uzależnień

02.01.2019

Szanowni Państwo,
informuję o rozszerzeniu w roku 2019 zakresu usług psychologa o dodatkowe godziny.

Dyżury psychologa będą odbywać się w Biurze Pełnomocnika ds. Uzależnień, ul. Jana Pawła II 52 w Sulechowie w każdy wtorek od godziny 14.00 do godziny 19.00 w pokoju 130
(wejście od strony Zboru) oraz w drugi i trzeci poniedziałek miesiąca w takich samych godzinach w pokoju 129 (wejście od strony Zboru).

Obowiązkowe wcześniejsze zapisy (nr tel. 68 410 94 95)

 

                                                                                                                                        Pełnomocnik ds. Uzależnień

11.10.2018

Szanowni Państwo,
w imieniu grupy Anonimowych Alkoholików informujemy iż spotkania grupy AA WIOSNA Sulechów od 11.10 2018 roku odbywać się będą w sali "Staś" w Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie ul. Odrzańska 63, parking przed kościołem przy ul.Odrzańskiej, wejście do sali od ulicy Odrzańskiej po schodkach za kościołem lub od ulicy Krańcowej.

Godzina spotkań nie uległa zmiania w stosunku do lat ubiegłych czyli 18.00. 

Pracownicy Biura Pełnomocnika  ds. Uzależnień

                                                                                                              

01.02.2018

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam na zimowy piknik profilaktyczny organizowany przez pracowników Biura Pełnomocnika ds. Uzależnień " NUDA ZIMĄ NAM NIE STRASZNA", który stanowi idealna rozrywkę dla całych rodzin.

11.02.2018 r. w godzinach od 10.00-17.00 HALA SPORTOWA ul. Piaskowa 52 w Sulechowie

                                                                                                                                        Pełnomocnik ds. Uzależnień

29.08.2016

Szanowni Państwo,
informuję o powstaniu grupy Anonimowych Narkomanów w roku 2016

Spotkania będą odbywać się w I,II,III wtorek miesiąca od 18.00 do. 20.00 w Biurze Pełnomocnika ds. Uzależnień pokój nr 130 (wejście od strony Zboru po betonowych schodach).

Wszystkich potrzebującyh tej formy pomocy serdecznie zapraszam.

                                                                                                                                       Pełnomocnik  ds. Uzależnień

 

09.03.2016

Szanowni Państwo,

informuję, że istnieje możliwość utworzenia w Sulechowie grupy Anonimowych Narkomanów (NA - Narcotics Anonymous – wg autorskiej broszury znanej członkom jako „Biała Książeczka”). W celu oceny liczby zainteresowanych osób proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa pod nr telefonu 68 478 94 95 lub osobiście w Biurze Pełnomocnika ds. Uzależnień w Sulechowie, ul. Jana Pawła II 52, pokój nr 7. W przypadku utworzenia grupy oferuję pomoc w postaci udostępnienia pomieszczenia do spotkań oraz możliwość skorzystania z konsultacji terapeutycznych.

 

                                                                                                                                       Pełnomocnik ds. Uzależnień

“NA jest bezdochodową wspólnotą mężczyzn i kobiet, dla których narkotyki stały się głównym problemem. Jesteśmy zdrowiejącymi uzależnionymi, którzy spotykają się regularnie, aby pomagać sobie nawzajem w pozostaniu czystymi. Nie interesuje nas, jakie narkotyki i jak dużo ich zażywałeś (...), tylko co zamierzasz zrobić ze swoim problemem i jak my możemy ci w tym pomóc.”

„Biała Książeczka” - Narcotics Anonymous

Zdjęcie ulotka czerwiec-3.jpg
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Informacja wytworzona przez:
Anna Lechki , w dniu:  09‑03‑2016 12:59:22
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Maciej Rzechówka
email: ops.sulechow@vp.pl tel.:(068) 478 22 44 fax: (068) 478 22 45
, w dniu:  09‑03‑2016 12:59:22
Data ostatniej aktualizacji:
23‑05‑2022 11:44:45
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie