Procedura stanowi realizację obowiązku wynikającego z art. 33 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów i jest elementem prawidłowej, bezpiecznej kontroli zarządczej co służy zwiększeniu efektywności wykrywania nieprawidłowości oraz podejmowania działań w celu ich eliminowania lub ograniczania ryzyka na wszystkich poziomach organizacyjnych w tutejszym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulechowie.
Zgłoszenia należy dokonać na formularzu zgłoszenia nieprawidłowości w Ośrodku Pomocy Społecznej umieszczonym na tej stronie BIP:
- w formie papierowej na adres: Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Jana Pawła II 52, 66-100 Sulechów z dopiskiem na kopercie „NIEPRAWIDLOWOSCI"
- na adres poczty elektronicznej: nieprawidlowosci@pomocsulechow.pl
- ustnie - osobiście w tut. Ośrodku w pokoju 129, 66-100 Sulechów, przy tej formie zgłoszenia zostaje sporządzony protokół ze spotkania oraz formularz zgłoszenia.
Ponadto zgłoszenie nieprawidłowości można dokonać do Rzecznika Praw Obywatelskich:
- Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa,
- https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/zlozenie-wniosku-do-rzecznika-praw-obywatelskich.
Zgodnie z procedurą nie rozpatruje się informacji o naruszeniu prawa zgłoszonych anonimowo.
Sygnalista
Sygnalista to osoba, która w dobrej wierze ujawnia informacje, mogące świadczyć o występujących w danej organizacji nieprawidłowościach lub zachowaniach noszących znamiona korupcji, godzących w interes tej organizacji i zagrażający interesowi publicznemu. Sygnalistą może być każdy, kto posiada informacje o nieprawidłowościach lub korupcji.
Każda osoba dokonująca zgłoszenia nieprawidłowości jest chroniona na mocy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa przed działaniami odwetowymi.
Dostęp do bazy zgłoszeń mają wyłącznie pracownicy uprawnieni do jej obsługi. Jeśli zgłaszający zdecyduje się na ujawnienie swojej tożsamości, jego dane osobowe podlegają ochronie i nie mogą być udostępnione osobom trzecim bez pisemnej zgody.
Nieprawidłowości
Nieprawidłowości to konflikt interesów oraz wszelkie działania nielegalne lub nieuczciwe, takie jak: nadużycie władzy, niedopełnienie obowiązków, czy nepotyzm lub kumoterstwo. Korupcja to działanie lub zaniechanie pracownika lub eksperta zewnętrznego podejmowane w interesie prywatnym, indywidualnym lub grupowym, stojącym w sprzeczności z obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy, w zamian za nienależne korzyści materialne lub niematerialne, uzyskane dla siebie lub/i innych osób lub obietnicę takich korzyści. Nieprawidłowości i korupcja prowadzą do nieuprawnionego wykorzystywania i marnowania środków publicznych zarówno przez osoby zatrudnione na umowę o pracę, jak i świadczące pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Odpowiedzialność i działanie w dobrej wierze to nasz wspólny interes